Home מהרישי מהש יוגי על חוקי הקארמה

מהרישי מהש יוגי על חוקי הקארמה

מהרישי מהש יוגי

 

 

״קארמה היא סיבה ותוצאה, לכל תוצאה יש סיבה וכל סיבה מעוררת תוצאה מקבילה. תוצאה הופכת להיות סיבה לתוצאה עתידית. כך שתוצאה וסיבה, ותוצאה וסיבה ממשיכים וזוהי הקארמה. קארמה היא רישום שאנו מקבלים. רישומים מופיעים וגורמים לכם לבצע שוב את הקארמה (פעולה). קארמה זאת יוצרת רישום שבתורו גורם להופעת קארמה. כך שקארמה אחת, שהינה פעולה, גורמת להופעת  מעגל של פעילות ורישומים (שהיא יוצרת בתודעה). רישום הוא המצב העדין של תשוקה; כך שפעולה ותשוקה, ותשוקה ופעולה הולכים במעגלים.

מדיטציה טרנסנדנטלית מנטרלת קארמה מהעבר

מדיטציה טרנסנדנטלית היא גם פעולה, בהקשר לכך שהיא למעשה פעולה שבוצעה. הרוח חייבת להיות מעשית ולעשות משהו- זהו תהליך שיש לעבור דרכו. זוהי גם קארמה, אולם זוהי קארמה שלוקחת אותנו מחוץ לפעילות ולמעגל הקארמה אל הטרנסנדנטלי. מדיטציה טרנסנדנטלית היא קארמה  שמושכת אותנו מחוץ לתחום הקארמה. סוגים אחרים של קארמה שומרים אותנו בשדה של הקארמה. בשדה של פעילות, זהו ההבדל בן שני סוגי הקארמה; ההשפעה של מדיטציה טרנסנדנטלית וההשפעה של פעילויות אחרות. מדיטציה טרנסנדנטלית היא אמצעי לשחרור, היא לוקחת אתכם מעבר להשפעה הכובלת של הקארמה. השפעות של פעילויות אחרות משאירות אתכם תחת ההשפעה הכובלת של קארמה. זהו ההבדל בין מדיטציה טרנסנדנטלית וקארמות אחרות…. סיבה ותוצאה קיימות עבור האדם המוגשם אלא שהוא מתרומם מעבר להשפעה הכובלת של סיבה ותוצאה. גוף זה הוא תוצאה של סיבה כלשהי שקשורה לאיזושהי פעולה מהעבר- פעילות טובה כלשהי ופעילות רעה כלשהי שהופכות כעת להיות סיבה. הסיבה קיימת כל עוד הגוף נמצא כאן, כל מה שנעשה דרך הגוף הוא תוצאה של מה שנעשה בעבר. כך שגם אדם מוגשם צריך לעבור דרך תוצאות של סיבות שהוא יצר בעבר, האדם המוגשם אינו יוצר את הסיבות העתידיות. תוצאות בהווה אינן מצליחות ליצור ביטוי לסיבה כלשהי שיתכן ותגרום לפעילות עתידית וכאן המעגל של סיבה ותוצאה מסתיים, אולם את החוליה האחרונה יש לחיות, והחוליה האחרונה של תוצאה הינה כל דבר ששייך לגוף, כל עוד הגוף ממשיך להתקיים…

על ידי ההווה אנו יכולים לנטרל כל דבר מהעבר. מה שעשינו בעבר אנו יכולים לבטל בהווה. כל דבר שנעשה יכול להיות מבוטל מכיוון שהוא נעשה על ידינו. והעשייה שלנו בעבר יכולה להשתנות על ידי העשייה שלנו בהווה. הפעילות הנוכחית חשובה, ומדיטציה טרנסנדנטלית היא תהליך שמחזק את כל היכולות של ההתנסות והפעולה. כשיכולות  של התנסות ופעולה מפותחות, אז הקארמה שנעשתה בעבר על ידי היכולת הבלתי מפותחת שלנו תנוטרל ביתר קלות על ידי הכשרים הנוכחיים היותר מפותחים שלנו. כך שזוהי החשיבות של המדיטציה הטרנסנדנטלית

קארמה שמובילה להגשמה ישירה

מדיטציה טרנסנדנטלית היא בעצמה קארמה , פעילות שיכולה להוביל אותנו להגשמה ישירה. לא משנה מה עשינו, לא משנה אילו סיבות יצרנו בעבר, אנו קוצרים את ההשפעות והתוצאות שלהם בחיים אלו. אנו נולדים כבני אדם וזהו סטאטוס שמספיק כדי לאפשר לנו להתמיד בתרגול מדיטציה טרנסנדנטלית. כך שעלינו להגשים זאת כאן ועכשיו. לא משנה איזו קארמה הייתה לנו בעבר, נראה שהיא הספיקה לאפשר לנו כעת להגשים את עצמנו.  ההגשמה נחוצה במחזור זה של פעולה, בקארמה הנוכחית של מדיטציה טרנסנדנטלית, וכל אחד יכול להשיג זאת. המעגל הקארמתי של האדם משפיע על ההגשמה, הוא ימשיך להיות בטווח הזה אולם ברגע שהאדם הגשים את עצמו הוא עובר מעבר להשפעה המחזורית של סיבה ותוצאה….. במידה ונולדנו לסבול אנחנו אכן נסבול אולם מדיטציה טרנסנדנטלית לוקחת אותנו מעל להשפעה של סבל. הדבר דומה לאיש עסקים קטן שסובל הפסד של חמישה דולר ביום אחד ונהנה מרווח של חמישה דולרים ביום הבא, הפסד ורווח ישפיעו עליו. אולם אם הוא הופך למיליונר רווח ביום אחד והפסד ביום אחר לא ישפיעו עליו. הנקודה היא שרווח והפסד הם חלק בלתי נפרד מהעסקים, יום אחד שמחה, יום אחד סבל- אולם הם הופכים חסרי חשיבות לאור העצמי הקבוע. כשהסטנדרט של שמחה מורם לאושר עליון נצחי, שמחות ועצב זמניים הינם חסרי חשיבות ואינם משפיעים עלינו מאד. מדיטציה טרנסנדנטלית היא לא דרך למנוע סבל, מדובר על דרך שלוקחת אותנו מחוץ לרשת של בערות, מחוץ לשעבוד של החיים. סבל אינטנסיבי אינו מורגש כשאנו חווים גדילה באנרגיה, אינטליגנציה, יכולת אינטלקטואלית, סבלנות ושמחה….

הדרך לסלק רשמים קארמתיים

קיימים שלושה סוגים של קארמה. סוג אחד של קארמה נשאר כמו שהוא; שני הסוגים האחרים משתנים. סוג אחד של קארמה מתייחס לעבר: ביצעת פעילות מסוימת לזמן ארוך וכתוצאה מכך הרבה קארמה מאוכסנת, הר של קארמה. מהר זה של קארמה אנו לוקחים חלק וכדי להשלים אותו אנו משיגים את הגוף הפיזי הזה. כל עוד הגוף קיים עלינו לשאת את הקארמה הזאת שעבורה השגנו את הגוף. פעילותנו הנוכחית משאירה רישומים ברוח שלנו והם הופכים להיות זרעים של תשוקות שמובילות לקארמה. זוהי פעילות בהווה שהופכת להיות זרע לקארמה עתידית. כך שקיימת קארמה של העבר, קארמה של הווה והקארמה של העתיד.

על ידי הגשמה עצמית אנו חווים אושר מוחלט גדול ביותר, כל שאיפותינו מוגשמות. הרוח זוכה במצב של סיפוק נצחי .במצב זה כשהרוח מסופקת לעד היא אינה רושמת באופן תמידי רשמים שנוצרו על ידי התנסויות. רשמים שנופלים על הרוח מורכבים משלושה סוגים: רשמים מאד עמוקים שדומים לחריץ שנחרט בסלע; רשמים שטחיים שמזכרים קו שמצויר על עפר ויכול להימחק בקלות על ידי משב רוח, ורישום מאד שטחי כמו קו על מים שנמחק, בד בבד עם ציורו. כשתודעה קוסמית גדלה  הרשמים שנוצרים על ידי התנסויותינו הופכים פחות ופחות עמוקים. במצב של תודעה הקוסמית הרשמים הם כמו קו על מים. כשהרשמים רדודים כמו קו על מים, זרע של קארמה עתידית אינו נזרע. בדרך זאת למרות שהתנסות חושית מתרחשת דבר אינו מאוכסן לעתיד.

כשהרוח מבוססת בהוויה המוחלטת, הרשמים הופכים באופן אוטומטי יותר רדודים עקב הסיפוק הגדול שהרוח חווה. ברגע שהיא מרוצה לגמרי היא אינה רוצה סיפוק נוסף. היא דומה לתודעה מסופקת של מיליונר. אם העושר מספיק הרוח מסופקת ביחס לכך ועקב זאת איבוד של כמה פאונד אינו משפיע עליה. מיליונר אינו זקוק להסתגלות מנטלית כדי לנחם את עצמו. העובדה שהוא מיליונר מבטחת אותו ממצב שבו הוא אבד כמה פאונד. מצב הרוח המסופק שלו אינו מאפשר יצירת רישומים עמוקים שקשורים להשפעה שנוצרת מאיבוד כסף. המצבור הבלתי נדלה של קארמה מהעבר אמור להישרף כשאנו זוכים בהגשמה עצמית. מה משמעות הדבר? לדוגמא כשאנו לקוחים עמנו לטיול מזוודה שכוללת חלק מהבגדים שיש לנו בבית, ולאחר מכן הבית נשרף, הבגדים בבית נשרפים חוץ מאלו שנמצאים במזוודה שלנו. באופן דומה כשאנו זוכים בגוף הפיזי הזה, אנו מושכים חלק מסוים מהקארמה שנצברה בעבר, אולם כשאנו זוכים בהגשמה עצמית, ההר של קארמה מהעבר נשרף, אולם גם האדם המוגשם חייב להמשיך לחיות את הקארמה של ההווה… כשאדם מוגשם עוזב את הגוף הוא לא שואף להשיג גוף אחר מכיוון שהוא מבוסס במצב של סיפוק נצחי.  לידה אמורה להיות תוצאה מהתשוקה האחרונה  שיש לנו בזמן המוות. כך נקבעת ההחלטה היכן ובאיזו סביבה האדם יולד מחדש. אולם מי שהגשים את עצמו, מי שכל הרשמים שלו נמחקו כמו קן על מים, בזמן המוות אין לו תשוקה מספיק חזקה שיכולה לקחת את נשמתו לאיזשהו גוף אחר. כשהאפשרות ללידה חוזרת מסולקת, המאגר הבלתי נדלה של קארמה מהעבר נחשב כשרוף. כך שההגשמה גורמת לקארמה מהעבר ומהעתיד להישרף- רק הקארמה של ההווה נשארת וקארמה זאת אחראית לגדילת התודעה הקוסמית.

כשההוויה חודרת לקיום, קארמה מפסיקה להיות כשלעצמה קארמה. שקט חודר לפעילות . כך שפעילות של אדם מוגשם היא למעשה חוסר פעילות. מי שרואה פעילות [i]בחוסר פעילות, רק הוא נבון, רק הוא רואה. וכך כשאדם זה חיי בעולם הוא אינו שייך לעולם. זהו מצב טבעי שעובר מעבר לחשיבה האנושית- כמו לוטוס שנשאר במים ויחד עם זאת המים אינם נוגעים בו. זהו האדם האלוהי.

[i] מי שבפעילות רואה חוסר פעילות ובחוסר פעילות רואה פעילות הנו הנבון בן בני האדם הוא מאוחד, הוא הגשים את כל הפעילות״  באגווד גיטה 4.18

 

Author: מוטי שפי

מוטי שפי

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *